czwartek, 10 lutego 2011

Jan Matejko, Przyjęcie Żydów R.P. 1096, 1889

Olej na płótnie. 76 x 112 cm.
Muzeum Narodowe, Warszawa
Pierwsza masowa migracja Żydów do Polski z Zachodniej Europy miała miejsce w czasie pierwszej krucjaty w 1098. Zachęceni tolerancyjnymi rządami Bolesława III Krzywoustego, osiedlali się na terenie całego ówczesnego państwa polskiego. Polski książę dbał o wspólnotę żydowską, ponieważ rozumiał jej korzystny wpływ na rozwój gospodarki państwa. Dysponujący kapitałem Żydzi szybko wzbudzili zaufanie władców Polski, którzy niejednokrotnie się u nich zapożyczali.
Na obrazie widzimy jak przed Płocką Katedrą Książę Władysław I Herman z synami Bolesławem III Krzywoustym i najstarszym Zbigniewem przyjmują Żydów. Scena przedstawiona na obrazie... raczej nie wydarzyła się.

Wprawdzie para książęca najczęściej przebywała w Płocku, dotyczyło to najprawdopodobniej terenów mazowieckich. Poza tym Matejko mógł się zainspirować pogromem w Pradze (1096), w wyniku którego Żydzi zaczęli przybywać do Polski. Byli tu przyjmowani przyjaźnie. Taką interpretację może sugerować data w tytule obrazu.

1 komentarz:

  1. Ten fragment obrazu Jana Matejki który pan prezentuje jest wiernym powtórzeniem szkicu olejnego z cyklu Dzieje Cywilizacji w Polsce i wymiary tego prezentowanego obrazu są 140 x 199 cm i prezentowany jest w muzeum narodowym w na zamku w lublinie.Był namalowany na zamówienie Arnolda Rappaporta posła rady Państwa w Wiedniu i zakupiony za 10 000 złr. A szkic o wymiarach 76 x 112 cm. jest w Warszawie prezentowany z całością cyklu Dzieje Cywilizacji w Polsce. Pozdrawiam.
    http://www.dziejecywilizacjiwpolsce.cba.pl/przyjecie_zydow.html

    OdpowiedzUsuń