środa, 23 października 2013

Dwusetna rocznica... omyłkowego zastrzelenia księcia Józefa Poniatowskiego

January Suchodolski, Śmierć ks. Poniatowskiego w Elsterze
Richard Caton Woodville, Ostatnia szarża Poniatowskiego pod Lipskiem
19 października br. wypada 200-letnia rocznica śmierci księcia Józefa Poniatowskiego, naczelnego wodza wojska polskiego w księstwie Warszawskim. 16 października 1813 roku został mianowany przez Napoleona marszałkiem Francji, co było jedynym takim wyróżnieniem dla cudzoziemca. W przeciągu długotrwałej bitwy pod Lipskiem prowadził ułanów i piechotę do walki, organizował ostatnie próby obrony, parokrotnie ranny. I właśnie 19 października Poniatowski kierował osłoną odwrotu armii francuskiej. Mając za sobą przedwcześnie wysadzony most na rzece Elsterze, znowu ciężko raniony, rzucił się z koniem do wezbranej rzeki i został omyłkowo ostrzelany przez Francuzów stojących na drugim brzegu. Tam zginął, prawdopodobnie zastrzelony przez.... sojuszników.  
Angielski malarz Richard Caton Woodville, jeden z najbardziej płodnych malarzy scen batalistycznych z przełomu XIX i XX wieku, uwiecznił polskiego bohatera narodowego na jednym z obrazów dotyczących wojen napoleońskich.

2 komentarze:

 1. to był wielki człowiek. Chociaż miał swoje dziwactwa - np. jeszcze za rządów Stanisłaoa Augusta miewał różne dziwne przygody, np. przejazd karocą nago po Warszawie, oczywiście pod wpływem alkoholu :) Był jednak wspaniałym dowódcą. :) W Beskidzie Niskim nie bywał raczej za często. A czy jest szansa zobaczyć tutaj kiedyś Kazimierza Pułaskiego - ten z kolei dużo wojował w Naszych stronach :) Wspaniałe to, że ktoś propaguje Naszą piękną sztukę najdogodniejszą dzisiaj drogą - w internecie :)
  Pozdrawia Lemkowyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, Beskid Niski jest przepiękny i jeszcze nie zadeptany. Kilka lat temu wędrowałem z plecakiem przez Beskid i przez dwa dni nie spotkaliśmy żadnego człowieka, tylko znaki ostrzegające przed niedźwiedziami. Odpozdrawiam serdecznie

   Usuń