poniedziałek, 1 sierpnia 2011

Powstanie warszawskie - 1 sierpnia 1944 - czas bohaterów

Stefan Garwatowski, Powstanie warszawskie

4 komentarze:

 1. Obraz został namalowany na płótnie o wymiarach 180 x 210 cm w 1992 roku. Jest to obraz olejny, który obecnie znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
  Na obrazie przedstawiono grupę powstańców warszawskich, którzy są niejednolicie umundurowani i uzbrojeni. Łączą ich jednak biało-czerwone opaski na ramieniu oraz orzełki na czapkach.
  Pierwszy fragment (1) obrazu przedstawia trzech powstańców. Jeden z nich wyposażony jest w broń armii niemieckiej i ukrywa się za barykadą, która zbudowana jest z gruzów i metalowych elementów. Barykada ta przecina tory kolejowe, co może wskazywać na to, że walka toczy się w śródmieściu Warszawy. Wskazuje na to również charakter zabudowy.
  Kolejny powstaniec trzyma w ręku broń niemiecką znaną również z przedwojennego Wojska Polskiego. Trzeci powstaniec nie posiada nakrycia głowy, które prawdopodobnie zgubił podczas walki. Charakterystyczne dla niego są dwa niemieckie granaty zatknięte za pasek.
  (2)Obrońców barykady biegnie wesprzeć trzech innych powstańców. Jeden z nich jest w cywilnym jasnym płaszczu, drugi z nich to erkaemista. Dobiega do nich trzeci w orzełkiem na furażerce. Wszystkich łączy biało-czerwona opaska na ramieniu.
  Cechą charakterystyczną powstańców było wielkie zróżnicowanie w umundurowaniu. Obok cywilnych ubrań powstańcy nosili mundury przedwojennego wojska oraz zdobycze niemiecki. Przedstawione na obrazie uzbrojenie jest zgodne z realiami. Powstańcy używali broni niemieckiej, część miała broń brytyjską ze zrzutów, a część polską, pochodzącą z okresu walk we wrześniu 1939 roku lub wyprodukowaną w konspiracji.
  Wątpliwości budzą nakrycia głowy powstańców, bo żaden z nich nie ma na sobie hełmu, które były niezbędne podczas walki. W Warszawie waliły się budynki. Da się zauważyć częściowo spalone kamienice. Dymy z płonących domów zasłaniają niebo. Wszędzie spadały odłamki gruzów i głowy powstańców nie były dostatecznie chronione.

  OdpowiedzUsuń
 2. Trochę późno, ale dla wszystkich zainteresowanych tym obrazem. Autorem jest Stefan Garwatowski (w tym podpisie jest błąd).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie Stefan tylko Stanisław - Stanisław Garwatowski

   Usuń